KOBIETY ZBRODNIARZY

PROJEKT KOBIETY 2017

To sensualna opowieść o kobietach, które kierując się niebezpieczną i bezwarunkową miłością bądź chwilą szaleństwa, czy też nieokiełznaną żądzą władzy, stawały u boku największych zbrodniarzy XX stulecia. Kochały despotów, trwały przy bezlitosnych generałach i dyktatorach, często odgrywały znaczącą rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów. Skupiony nie tylko na bogatej stylizacji, ale także warsztatowej staranności i wnikliwej reżyserii kadru fotograf - we współpracy z polską projektantką mody Riną Cossack - stworzył intymne wizerunki balansujące na granicy wyznaczanej przez erotyczny chic i zmysłowy styl vintage. 

 

Zainspirowany książkami francuskiej pisarki i dokumentalistki Diane Ducret fotograf wybrał się w niebezpieczną podróż w czasie po życiorysach żon i kochanek najpodlejszych mężczyzn nowożytnej historii. Jaką odegrały rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów ostatniego wieku? Co łączy te wszystkie kobiety? Co zadecydowało o tym, że postanowiły spędzić życie u boku potworów? Czy same były potworami? I jaką rolę odegrały w dziejach swoich narodów? Co wiemy o tych modliszkach w sukienkach?

INNE MATERIAŁY: 

PEŁNA GALERIA   BACKSTAGE   ZAPOWIEDŹ WYSTAWY

WYSTAWY:  

SZCZECIN N°1   SZCZECIN N°2

MEDIA & INTERNET:  

IK MAG

PARTNERZY PROJEKTU:  

RINA COSSACK   FUERZA   ZAMEK PUŁTUSK   INITIO GBR

PATRONAT STRATEGICZNY:  

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE

ALEKSANDRA REĆKO.png

 

CLARETTA PETACCI

DZIEWCZYNA ZNAD MORZA

„Wyjedź do Hiszpanii!” – namawiał ją Benito. „Nie. Zostanę” – odpowiedziała.
Młoda, szaleńczo zakochana, najwierniejsza partnerka włoskiego Duce. Znienawidzona przez naród włoski, jedna z najtragiczniejszych postaci Kobiet Zbrodniarzy. Szykanowana, poniżana, przede wszystkim przez Benita Mussoliniego, jako jedyna nigdy nie opuściła mężczyzny, który jeszcze niedawno był uwielbiany przez miliony Włochów. Clara nie musiała ginąć, pozostała jednak przy Mussolinim, uczesana i odziana w futro z lisów. Przed plutonem egzekucyjnym wyszeptała: „Jesteś zadowolony, że zostałam z Tobą do końca?”. „Nie” – odpowiedział. 

MODELKA: ALEKSANDRA REĆKO

KREACJA: RINA COSSACK

BIŻUTERIA: FUERZA

OPIS: DIANE DUCRET