WŁADZA

PROJEKT KOBIETY 2018

Władza jest kobietą. Kobiety zawsze wpływały na dzieje świata. Często właśnie one decydowały o losach całych narodów, wyznaczały granice państw, były paniami życia i śmierci swoich poddanych. Czym jest jednak władza i dlaczego Paniom tak w niej do twarzy? Odpowiedź jest oczywista: władza potrzebuje ambicji i nieprzejednanego przekonania, że wbrew uprzedzeniom należy wykorzystać sprzyjające okoliczności. Żeby po nią sięgnąć, bohaterki cyklu chwytały się niezwykłych sposobów w tej niebezpiecznej grze. Kim były, czym się wsławiły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć? 

 

Prekursorki samo kreacji, wielkiej świadomości tego jak chciały być postrzegane – bohaterki kolejnej odsłony Projektu Kobiety to pierwsze specjalistki od PR-u na kartach historii. Kobiety, które potrafiły słabość obracać w siłę, a niższą pozycję w hierarchii społecznej wykorzystywać jako atut. Łącząc ich historie, fotografię, kreację wizerunku i jednocześnie korzystając z dzisiejszych możliwości jakimi są stylizacja, makijaż oraz cyfrowa obróbka fotografii, cykl opowiada historię niezwykłych kobiet w kontekście współczesnego image'u komercyjnego i odpowiada na pytanie: jak wyglądałaby dzisiaj królowa Elżbietą I na okładce Vouge'a? Jak wyglądałyby te niezwykłe kobiety, skryte za kunsztownym makijażem i przemyślaną stylizacją? „Kobiety Władzy” prezentują zatem współczesne wizerunki władczyń z historii Francji, Polski i Anglii. To świadectwo odwagi, inteligencji, fantazji, determinacji i bezwzględności, którymi odznaczały się kobiety, w niesprzyjających dla nich czasach.

IZABELA GWIZDAK.png

 

GABRIELLE D’ESTREES

O KROK OD TRONU | FRANCJA

Gabrielle była kochanką króla Francji Henryka IV oraz wedle ogólnej opinii najpiękniejszą wówczas kobietą we Francji. Jej ród nie cieszył się najlepszą reputacją - w jej rodzinie od strony matki, Babou de Bourdaisiere było wiele kobiet, które słynęły z rozpusty (w tym sama matka Gabrielle, która uciekła z kochankiem od męża i dzieci). Sama Gabrielle była zakochana w innym mężczyźnie - przyjacielu Króla, który odwzajemniał jej uczucie, i który naiwnie pochwalił się władcy tym, jak urodziwą ma ukochaną. Ten zaś, nadużywając swojej władzy rozkazał mu usunąć się w cień i sam przymusił młodszą od siebie o 20 lat Gabrielle do romansu. Z początku nie była ona przychylna Henrykowi, który nie podobał się jej, i który zajęty był wojną o swój kraj. Sytuacja zmieniła się kiedy odzyskał pełnię władzy. Gabrielle szybko zobaczyła w tym swoją szansę i postanowiła - mimo, iż Henryk miał żonę Małgorzatę, a ona sama męża - że poślubi władcę i zostanie królową. Henryk kochał ja do szaleństwa i zaczął starać się o unieważnienie swojego małżeństwa z Margot, ta zaś zgodziła się pod jednym warunkiem: jej miejsce zajmie księżniczka godna nosić francuską koronę, a nie „ta zdzira” jak mawiała o Gabrielle. Henryk zgodził się na ten warunek, zamierzając zapomnieć o nim kiedy tylko dostanie unieważnienie związku. Gabrielle, pewna swego zaczęła kreować się na kobietę, która zasiądzie na tronie Francji i jako matka królewskich dzieci, którym Margot nie mogła dać królowi. Otwarcie komunikowała światu o swoich aspiracjach a ze swojej kolejnej ciąży zrobiła znak marketingowy przyszłej władczyni. Będąc jednak poza Paryżem odwiedziła swoich przyjaciół, którzy przywitali wieczerzą, po której źle się poczuła. Nazajutrz jej ciałem wstrząsały już konwulsję, a jej dziecko - martwe - trzeba było wyciągać z jej łona w kawałkach. Ostatecznie, wcześniej straciwszy kolejno mowę, wzrok i słuch - Gabrielle zmarła w straszliwych męczarniach z twarzą tak zdeformowaną, że praczki traciły przytomność na jej widok. Oficjalną przyczyną zgonu zostały komplikacje po porodzie - nigdy nie wyjaśniono jednak, dlaczego król, który kochał ją szczerze i na wieść o jej zgonie wpadł w prawdziwą rozpacz został poinformowany o jej zgonie całe dwa dni przed faktyczną śmiercią ukochanej. Wiadome jest tylko jedno - wszyscy byli przeciwni temu, aby na tronie Francji zasiadła nałożnica.

MODELKA: IZABELA GWIZDAK

FRYZURA: JULITA WILKOŃ

MAKIJAŻ: MAGDALENA KAPUŚCIŃSKA

BIŻUTERIA: EWA LEWANOWICZ